Topení v podlaze není žádný luxus
Jaké výhody to vlastně přináší
Teplo se šíří do prostoru z velké plochy – když zatopíte tam, kde se nachází ústřední topení s klasickými radiátory, tedy každý z nich má celkem malou plochu a navíc je postaven ve svislé poloze, teplý vzduch začne ihned stoupat vzhůru zejména v těsné blízkosti půdorysu topného tělesa, tedy v relativně malé ploše. Teprve poté, co se ohřeje vzduch u stropu, začne se odtud šířit do spodních vrstev. Musíte vydat poměrně hodně energie k tomu, abyste se ohřáli, a navíc musíte vodu v radiátorech zahřát na teplotu kolem 70 stupňů Celsia. U topení v podlaze se voda ohřívá na teplotu mnohem nižší, zhruba mezi 30 až 40 stupni Celsia, čímž výrazně klesají náklady na vytápění. Důležité ovšem je, aby byla místnost trvale obývána a aby nevychladla, což by v opačném případě náklady na vytápění výrazně navýšilo.
Můžete doma i v zimě chodit naboso – někteří lidé obouvají i doma teplé ponožky či papuče, aby měli teplo na chodidla. Má to logiku, protože na chodidlech jsou velmi citlivé receptory, což si možná uvědomujete i v souvislosti s reflexními masážemi. Díky citlivým nervovým zakončením jsme také na chodidlech lechtiví. A čím více nervových receptorů, tím více informací do našeho mozku o prostředí kolem nás – je-li toto prostředí příjemné, pak máme dokonalý pocit blaha, a je-li naopak nepříjemné, o to více nám receptory oznamují, že bychom se této zkušenosti měli vyhnout.
Topný okruh lze napojit na krb s výměníkem – topení v podlaze tvoří pouze okruh potrubí s topnou kapalinou (vodou) a ten se připojuje k libovolnému tepelnému zdroji. Jedním z nich mohou být i krb či krbová kamna s výměníkem. Topení dřevem je dnes v kurzu, patří k nejlevnějším a k dobře dostupným způsobům vytápění, což je zvláště v dnešní „turbulentní“ době mimořádně důležité. Nevýhodou je pouze to, že příprava palivového dřeva vám zabere jistý čas.