Ostopestřec – kupa zdraví nejenom pro vaše játra


Ostopestřec je poměrně známá bylinka, která má skvělé zdravotní účinky. Pochází ze Středomoří, ale teď je k dostání běžně i u nás. Seženete ho v podobě potravinových doplňků, nebo se také ostopestřec podává ve formě ostopestřce čaje.

Jak vypadá ostopestřec? Připomíná bodlák, který kvete fialovými květy a má listy, které mají pichlavý povrch. Z ostropestřce sbírají jeho plody, které se získají po odkvětu květů. Ze semen se poté vyrábí olej, který je využíván pro léčivé účinky. Má totiž v sobě spoustu vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin, které jsou pro naše tělo prospěšné, na rozdíl od těch nasycených, které mohou způsobovat zvýšení cholesterolu. Navíc obsahuje i kyselinu linolovou vitamín E.

čaj

Ostopestřec je účinný antioxidant. Chrání nás proti volným radikálům. Volné radikály totiž útočí na naše buňky, ničí je, deformují, a mohou způsobit závažná onemocnění, například rakovinu. Pokud trpíte vysokou hladinou cukru v krvi, i s tím vám může pomoci ostropestřec. Je tedy vhodný i pro ty, kteří trpí cukrovkou, ale před pravidelným užíváním se raději poraďte s lékařem.

Jeho nejlepší účinky jsou ale na vaše játra. Ostopestřec má totiž schopnost regenerovat jaterní buňky, posilovat je a celkově působit pozitivně na jejich fungování. Proto se běžně užívá při onemocnění jater, a to především po otravách různými látkami, nebo pokud trpíte onemocněním, kdy je potřeba podpořit funkci jater, především tu očistnou. Dokonce je to jedna ze záchran v případě, kdy pozřete vysoce jedovaté houby, třeba mochomůrku.

játra

Jak už jsme řekli, z ostopestřce se konzumuje olej, který se získává ze semen, anebo se z něj připravuje čaj. Konzumovat se mohou i samotná semínka z ostopestřce, které se drtí a jsou vhodné třeba do přimíchání do salátů, na kaši a podobně. Ale pozor, semínka drťte těsně před tím, než je budete servírovat, jinak nebudou mít dobrou chuť.