Číst dětem se prostě vyplatí
Je těžké v dnešní době zachovat a prosadit staré a osvědčené zvyky. Jedno ale musíme drazí rodiče obnovit a zachovat, čtěme prosím dětem!
Je vědecky prokázáno, že děti, kterým se od malička čte, mají mimo jiné bohatší slovní zásobu a lepší vyjadřovací schopnosti.
Vždyť číst můžeme už dětem v nejútlejším věku, jakmile dítě chvíli udrží pozornost, je dobré si s ním prohlížet leporela a předčítat básničky a říkadla. Sami budete koukat, jak i vám se mnohé z vašeho dětství vybaví a určitě najdete spoustu knih i po sobě.
Často si říkáme, že spoustě věcí děti ještě nemůžou rozumět, ale opak je pravdou. Děti mají ve srovnání s námi fenomenální paměť a předčítáním si uchovávají slovní obraty, které od nás za normálních okolností neslyší a tím si rozšiřují slovní zásobu, která je u dnešních dětí často velmi chudá, což potvrzují i učitelé.
Zcela jistě je zde předpoklad, že pokud jim čteme v dětství i ony v budoucnu rády sáhnou po knize a budou se ke čtení vracet.
Shrneme-li všechna pozitiva, můžeme se spolehnout na následující přednosti četby:
· Rozvoj fantazie a představivosti
· Upevňování pouta mezi rodiči a dítětem
· Lepší vyjadřovací schopnosti
· Bohatší slovní zásoba
· Lépe se jim s pohádkou či krásným příběhem usíná, četba se stává večerním rituálem
· Formování lásky k četbě do budoucna
· Prospěch i pro rodiče, návrat do dětství, připomínka svých tehdy oblíbených knih
Četbu není nutné omezit na večerní uspávání dětí, můžeme si za hezkého počasí najít krásné místo, rozprostřít deku a nahlas předčítat z dětské knihy. V chladných měsících se zase zavrtejte do pokrývek, uvařte si čaj a dělejte totéž. Sáhnout můžeme po klasických pohádkách, ale i po příbězích na pokračování, na které se těší zejména starší děti, ale mnohdy i samotní rodiče a to je přece skvělé!